XTZ Room Analyzer (1 онлайн

Достал запыленный чемоданчик когда то прикупленый в Голландии с XTZ Room Analyser-ом.
Когда купл его чтото не пошло с драйверами и отложил его в перспективе что сделают новую версию софта и все исправят.
А вот тут решил его достать и проверить. Даже в последней версии 2.35 ничего не исправили как не работало так и не работает.
Одним словом достало меня это сел покорпел малость и наипал систему и все заработало.
Для тех кто знаком с этим девайсом пригодится.
Писал сразу на английском для XTZшников чтобы они это в FAQ добавили.

**************************************************************************************************
Solution for change in device manager "USB Advanced Audio Device" to "XTZAUDIO2P"
Or how change device FriendlyName from "USB Advanced Audio Device" to "XTZAUDIO2P"

1. Open device manager and find your "USB Advanced Audio Device"
Right clik on "USB Advanced Audio Device" choose and open Properties
On page Details in Properties choose Hardware Ids "USB\VID_0D8C&PID_016C&REV_0100&MI_00"
By rigt click copy Ids to clipboard and temporary store in Notepad or another text file.
For nex step need only part of this Id "VID_0D8C&PID_016C&MI_00" without "USB\" and "&REV_0100"
If your have another device Id, just need use your Ids for next steps.

2. Run regedit.exe and go to hive [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Enum\USB\]
In this tree find hive "VID_0D8C&PID_016C&MI_00", rigt click on this hive and open Permissions.
Click Advenced button, open Owner page and click on checkbox "Replace owners on subconteiners and objects" and press Apply.
Now on Permissions window choose Everyone and ckick checkbox Full Controll - Allow and press Apply
Repeat same for next level hive [VID_0D8C&PID_016C&MI_00\7&20f7e58b&1&0000]

3. After change perrmissions on this hives you can change parameters of device in hive
"HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Enum\USB\VID_0D8C&PID_016C&MI_00\7&20f7e58b&1&0000"
Now you need change parameter FriendlyName from "USB Advanced Audio Device" to "XTZAUDIO2P"
Afte this just close Regedit.

4. Now just reconect XTZ device and check in device manager device name will changed to right "XTZAUDIO2P"
Restart XTZ Analyser software. Everything must be work.
Just please, DON't delete device in device manager and DON't reinstall drivers.
Else need repeat procedure again.
Tested by me on Win7x64 and Win8x64 systems.
***************************************************************************************************
 

Сейчас онлайн (Пользователей: 0, Гостей: 1)